Tabak do vodnej fajky

Fajčenie vodnej fajky môže mať pre zdravie človeka rovnako fatálne následky ako fajčenie cigariet (obidva preukázateľne môžu spôsobiť radu vážnych chorôb, napr. rakovinu pľúc, rakovinu jazyka, srdcové choroby apod.).

Okrem zdravotných dôsledkov je však porovnávanie vodnej fajky s cigaretami celkom nepochopiteľné a možné len od ľudí, ktorí vodnú fajku nikdy nevyskúšali.

Rozdiel medzi vodnou fajkou a cigaretami výstižne charakterizuje nasledujúci citát:

“Cigarety sú pre nervóznych ľudí, súťaživých ľudí, ľudí v strese. Keď fajčíte vodnú fajku, máte čas na premýšľanie. Učí vás trpezlivosti a tolerancii a umožňuje vám užiť si pobyt v dobrej spoločnosti. Fajčiari vodných fajok mávajú omnoho vyrovnanejší prístup k životu ako fajčiari cigariet.”

(Ismap Ertep, 71 rokov, Turecko)

tabaky

Tabaky do vodných fajok a ich zloženie

Tabak určený do vodných fajok je zložený z viacerých esencií. Spravidla je zloženie zhruba nasledujúce:

1. 30% tabak
2. 70% ovocná melasa

Prevažná časť tabakov určených pre vodné fajky je nakladaná do medu. Je pravdou, že existujú i tabaky, ktoré nie sú čisto prírodné a ich chuť je upravovaná chemicky. Práve takto upravovaný tabak dosahuje väčších chuťových kvalít pri fajčení.

Tabaky na slovenskom trhu

V Slovenskej republike sa v súčasnej dobe dajú kúpiť predovšetkým tabaky značiek El Nakhla či Al Fakher. Alternatívu k týmto tabakovým zmesiam predstavujú napríklad bylinné zmesi značky Soex, ktoré tabak (a teda ani nikotín) neobsahujú vôbec.

Najpopulárnejšie sú u nás tabaky ovocných príchutí, existujú však i iné druhy. Napríklad čierny tabak, ktorý sa tiež špeciálne vyrába pre vodnú fajku, obsahuje prevažnú časť čistého tabaku nakladaného v mede. Tento tabak sa prevažne fajčí v arabských krajinách. Pre svoju nevýraznú až spálenú chuť pri fajčení si u nás zatiaľ nenašiel takú obľubu ako ovocné zmesi.

Ďalej existujú tabaky s príchuťou rôznych korení (kardamon, vanilka, škorica, jasmín, apod.) či napríklad tabaky s príchuťou pistáciových orieškov.

Tabaky podľa sily arómy

Tabaky do vodných fajok sa dajú deliť aj podľa sily arómy, čo je veľmi dôležité, ak používate hadicu, ktorá sa nedá vyplachovať vodou.

Silno aromatické tabaky – Káva (Coffee), Kapučíno (Cappuccino), Sladké direvko (Liqourices), Ruža (Rose)

Aromatické tabaky – Karamel (Caramel), Hrozno (Grape), Jasmín (Jasmine), Citrón (Lemon), Mandarinka (Mandarin), Ovocný mix (Mixed fruits), Pomaranč (Orange), Broskyňa (Peach), Kokos (Coconut), Pistácie (Pistachio)

Jemné tabaky – Jablko (Apple), Marhuľa (Apricot), Jahoda (Strawberry), Banán (Banana), Višňa (Cherry), Melón (Sweet melon), Coca-cola (Cola), Mäta (Mint), Vanilka (Vanilla)

Čierny tabak sa nedá jasne zaradiť do kategórie podľa arómy, lebo má mnoho odrôd.

Všetky vyššie vymenované príchute tabakov sú od značky El Nakhla. Príchutí však existuje oveľa viac.

Medzi ďalšie značky tabakov pre vodné fajky vo svete patrí napríklad Al Waha, Afzal, Al Amir, Havana, Tangiers či Soex Tobacco (bylinné zmesi, ktoré neobsahujú nikotín).

Iba ochutnaním jednotlivých druhov tabakov do vodnej fajky objavíte ten, ktorý vám vyhovuje najviac. Každý milovník vodní fajky má jeden najobľúbenejší druh tabaku a rozhodne neplatí, že by bol pre všetkých rovnaký.

TOPlist